خانواده


خانواده


وکیل یا مشاور خانواده می‌تواند در مسائل متعدد خانوادگی اعم از طلاق، نفقه، مهریه، سرپرستی فرزندان و مسائل دیگر مربوط به زوجین ورود کند. این وکیل باید در دعاوی خانوادگی، موکل خود را در دادگاه همراهی کرده و با درنظرگرفتن جنبه‌های مختلف مربوط به پرونده، به دفاع از موکل خود بپردازد و در پایان دادگاه بهترین نتیجه را برای موکل خود رقم بزند. این نوع وکیل باید محرم اسرار موکل خود بوده و قابل‌اعتماد باشد و همچنین باید موکل خود را از جزئیات پرونده آگاه ساخته و رفتار مناسبی در قبال موکل خود داشته باشد.

 

چرا نیاز به وکیل خانواده داریم؟

امروزه به دلیل این‌که مردم با موضوعات متعدد خانوادگی سروکار دارند، ممکن است نیاز به یک وکیل خوب همواره احساس شود. داشتن یک وکیل خوب می­تواند در مسائل گوناگون خانوادگی­، مثمر ثمر باشد. همچنین وکیل خانواده به‌تمامی سؤالات شما دررابطه‌با پرونده‌تان پاسخ می‌دهد و شما را با نحوه صدور حکم آشنا می‌کند. این وکیل همچنین می‌تواند دررابطه‌با دعاوی خانوادگی نظیر طلاق، با مشاوره خوب از اختلاف پیش‌آمده میان زوجین کاسته و به صلح مابین آنها کمک بیشتری کند.

طلاق توافقی و سایر دعاوی خانواده

طلاقی که با رضایت و توافق زن و مرد صورت بگیرد، طلاق توافقی نام دارد. استخدام یک وکیل خانواده برای طلاق توافقی ضروری است؛ چراکه مدت‌زمان طلاق توافقی به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. همچنین با حضور وکیل، این طلاق می‌تواند به‌صورت غیابی و بدون حضور طرفین صورت گیرد.

 

این نکته را باید در نظر داشت که یکی از شرایط طلاق توافقی، عقد دائم است؛ بدین صورت که تا زمانی که عقد دائم بین پسر و دختر صورت نگیرد، طلاق آنها نیز نمی‌تواند به‌صورت توافقی باشد. هنگام طلاق توافقی، زن باید گواهی عدم بارداری را همراه خود داشته باشد؛ چراکه طلاق توافقی نمی‌تواند در مدت حاملگی یا عادت ماهانه زن صورت بگیرد. از مدارک دیگر موردنیاز برای طلاق توافقی در پایین ذکر شده است:

 

1.    اصل شناسنامه زوجین

2.    اصل عقدنامه

3.    کپی کارت ملی

4.    گواهی که نشان دهد شما در جلسات مشاوره شرکت کرده‌اید

5.    توافق‌نامه‌ای که نشان‌دهنده حل مسائل مربوط به حضانت، نفقه و مهریه باشد

6.    داشتن آزمایش عدم بارداری

 

خیلی‌ها به‌اشتباه تصور می‌کنند که طلاق توافقی به معنای بخشش مهریه است. این در حالی است که این دو موضوع ارتباطی با یکدیگر ندارند و شما می‌توانید با پرداخت کامل مهریه یا بخشی از آن، طلاق توافقی بگیرید. از دیگر موضوعات مهم درباره طلاق توافقی، مسئله حضانت فرزندان است که طبق قانون، تا قبل از هفت‌سالگی بر عهده مادر است و بعد از هفت‌سالگی این مسئولیت به پدر محول می‌شود.  

 

مزایای مشاوره حقوقی

داشتن مشاور خوب می‌تواند در انتخاب‌هایمان تأثیر بسزایی داشته باشد و مسیر درست را به ما نشان دهد. مشاور حقوقی نیز به دلیل داشتن دانش و تجربه کافی در زمینه‌های مختلف، می‌تواند راه‌حل‌های مناسبی برای مشکلاتمان پیدا کند. بهره‌گیری از مشاوره حقوقی می‌تواند بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد؛ چراکه از هدررفتن زمان جلوگیری می‌کند و ما را زودتر به نتیجه مطلوب می‌رساند. مشاور‌ان حقوقی باتوجه‌به تسلطشان به مسائل حقوقی، می‌توانند تصمیمات درستی را اتخاذ کنند و مانع از شکست موکل خود در این مسائل شوند.

 

همچنین با مشورت گرفتن از یک مشاور حقوقی، می‌توانید از بروز خسارات احتمالی و هزینه‌های سنگین در آینده جلوگیری کنید. از دیگر مزایای مشاور خوب جلوگیری از بروز اختلافات بیشتر و کمک به برقراری صلح مابین طرف‌های دعوا است. مشاور حقوقی باتوجه‌به تسلطی که بر جزئیات قوانین قضایی دارد، می‌تواند هدایتگر خوبی برای ما باشد و از تضییع حقوقمان جلوگیری کند. گاهی اوقات ممکن است به دلیل ندانستن برخی قوانین از شما سوءاستفاده شود که در این حال فقط مشاوره حقوقی است که می‌تواند کمک‌حال شما در این زمینه باشد.